Izgradnja baštenskog jezera
Veliko ili malo, jezero nije teško napraviti i njegovo naseljavanje životom će otpočeti već za par dana, pa čak i za par sati nakon završetka izgradnje! Raznovrsnost živog sveta može se povećati jednostavnim tehnikama uređenja prostora koji odgovara okolnom živom svetu.
1. korak: Obeležite spoljnje ivice jezera
Pre nego što počnete da kopate, morate obeležiti oblik i veličinu jezera koje želite. Za obeležavanje možete da koristite crevo, uže između kočića ili pesak.
Za živi svet koji će naseliti vaše jezero, oblik nije toliko bitan, više su važni odnos plitkih i dubokih delova jezera, kvalitet vode i biljke koja žive u vodi i na obodu jezera.
2. korak: Uklonite površinski sloja trave
Počnite sa uklanjanjem površinskog sloja trave, ali ne-mojte ići suviše duboko. Taj sloj možete zadržati i iskoristiti da ga postavite po obodu jezera, kako biste dobro obezbedili obalu jezera.
Nikako ne stavljajte taj travnati sloj unutar jezera! Sa tim slojem će se gotovo sigurno uneti velika količina hranljivih materija koja će zagaditi vodu. To će predstavljati problem za pravilan razvoj ostatka živog sveta u jezeru.
3. korak: Koliko duboko kopati?
Baštenska jezera bi trebalo da imaju dosta plitke vode, otprilike 50% ukupne površine bi trebalo da su plićaci. Ukoliko najveća dubina jezera ne prelazi 30 cm, on zimi može da se zaledi do dna. Zaleđivanje jezera je potpuno prirodna pojava i neće značajno uticati na živi svet, osim na ribe koje će u tom slučaju najverovatnije uginuti. Ukoliko planirate ribe u jezeru, pojedini delovi jezera moraju imati dubinu bar 80 cm. Da bi se izbeglo obrušavanje zemlje, neophodno je ojačati obale i ivice na mestima gde je strmija obala.
Plitka voda je ključna za živi svet jezera
Skoro svi stanovnici jezera, uključujući i vodene biljke, najsrećniji su u vrlo plitkoj vodi. Mnoga baštenska jezera su suviše duboka u odnosu na prostor koji obuhvataju: ako želite pola metra duboko jezero, ili dublje, ono mora biti mnogo veće, jer će ono da se završava vrlo strmim stranama, što ne pogoduje niti biljkama niti većini vodenih životinja.
4. korak: Proverite da li je nivo jezera ravan
Vrlo je važno da napravite ravno jezero, u protivnom će deo vode izlaziti i imaćete sa jedne strane prazninu. Trebaće vam libela koju ćete staviti na letvu postavljenu preko celog prečnika jezera.
5. korak: Postavite podlogu
Sa dna pažljivo uklonito svo korenje i oštro korenje.
Postavite podlogu na dno jezera. Ispod gumirane folije, koja se obično stavlja kao vodonepropusni sloj u baštenskim jezerima, neophodno je staviti i neki zaštitni podmetač kako bi se izbeglo eventualno oštećivanje folije.
Mada će kao zaštitna podloga poslužiti i neki stari tepih, preporučljivo je podlogu, kao i gumiranu foliju, kupiti u nekoj prodavnici baštenskog materijala. Videćete, osećaj koji ćete imali dok budete uživali u svom baštenskom jezercetu i živom svetu koji ga nase-ljava, nadomestiće sve probleme i troškove koje ste imali prilikom njegove gradnje.
Gumena folija se postavlja iznad zaštitnog sloja.
6. korak: Dodajete vodu
Ako imate strpljenja, sačekajte da se jezero napuni kišnicom, ili možete sakupljati kišnicu u burad i kante i napuniti jezero kad završite sa gradnjom. Ni voda iz bušenog bunara nije loša.
Zapamtite – ne koristite vodu iz vodovoda! Ona u većini slučajeva nije dobra za jezera, jer je tretirana raznim hemikalijama kako bi bila sterilna.
7. korak: Učvrstite obale
Gumena folija treba da izlazi van obale kako voda ne bi “bežala” u zemlju. Crna folija nije baš lep prizor, pa se ona treba maskirati sa grumenima trave koji su skinuti prilikom kopanja jezerca ili sa komadima pljosnatog kamenja.
8. korak: Naseljavanje živim svetom
Za početak mogu da se donesu biljke iz okoline, a koje žive oko vode. Vodite računa da su neke biljke zaštićene zakonom i nije ih dozvoljeno prikupljati.
Ne treba dodavati “jezerski mulj”, jer time u baštensko jezero ne znamo kakve biljke i životinje unosimo.
Da bi dno jezera dobilo prirodniji izgled, može se sipati malo peska ili šljunka. Oni su je hemijski inertni, dakle nema zagađenja vode.
A živi svet? Vrlo brzo će doleteti prvi vodeni insekti i početi da naseljavaju jezero. Uskoro će se pojaviti i vilin konjici, leptiri i, ukoliko imate sreće, žabe i tritoni