Značaj malih jezera
Voda predstavlja osnovnu prirodnu potrebu ljudi i njena blizina ima više korisnih uticaja na njih. Na žalost, intenzivna urbanizacija uništila je velike površine pod vlažnim staništima u Srbiji i time značajne delove ljudske populacije izolovala od svakodnevnog kontakta sa površinskim vodama. Prisustvo vode ima pozitivne estetske, terapeutske i rekreativne efekte na zdravlje ljudi, a takođe može pružiti i određene ekonomske usluge kroz korišćenje usluga vodenog staništa za proizvodnju organske materije, ogrev ili građevinski materijal.
Nedvosmisleno je pokazano da prisustvo većeg broja manjih vodenih površina ima pozitivan efekat na očuvanje i unapređenje biološke raznovrsnosti. Vrlo bogata i raznovrsna flora i fauna ekološki je vezana za stajaće vode. Svaka nova vodena površina odmah će biti iskorišćena od strane okolnog živog sveta kao prostor za opstanak, bilo kroz život u vodi i oko nje, bilo kroz korišćenje staništa za obezbeđivanje hrane ili mesta za razmnožavanje. Mreža ovakvih pseudo-prirodnih staništa može u značajnoj meri da unapredi očuvanje i unapređenje biološke raznovrsnosti.
Veći broj malih jezera na nekom području ima značajan uticaj na stabilizaciju lokalne klime, a zbog brzine bioloških procesa i intenzivne organske produkcije, daju doprinos u vezivanju gasova staklene bašte iz atmosfere (ugljen dioksid).