2011-08-18 (12-00-24).jpg2010-06-24 (15-09-13).jpg2010-08-05 (15-34-39).jpg2011-08-18 (11-41-04).jpg2013-05-04 (14-08-38).jpg2011-08-18 (20-51-24).jpg2013-05-05 (10-35-45).jpg2012-06-26 (11-35-44).jpg2012-06-14 (16-29-07).jpg2011-08-18 (07-57-31).jpg2012-07-23 10-17-36.jpg2012-04-27 (11-10-30).jpg

Pregled vrsta

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Vertebrata – kičmenjaci

Vrste sisara sa doataka II, IV I V Direktive o staništima

CHIROPTERA – slepi miševi

Rhinolophidae

Rhinolophus blasii Peters, 1866  

Rhinolophus euryale Blasius, 1853

Rhinolophus ferrumequinum (Schr., 1774)

Rhinolophus hipposideros (Bech., 1800)

Vespertilionidae

Barbastella barbastellus (Schreber, 1774)

Miniopterus schreibersii (Kuhl, 1817)

Myotis bechsteinii (Kuhl, 1817)

Myotis blythii (Tomes, 1857)

Myotis capaccinii (Bonaparte, 1837)

Myotis daubentonii (Kuhl, 1817)

Myotis emarginatus (E. Geoffroy, 1806)

Myotis myotis (Borkhausen, 1797)

Myotis mystacinus (Kuhl, 1817)

Myotis nattereri (Kuhl, 1817)

Nyctalus leisleri (Kuhl, 1817)

Nyctalus noctula (Schreber, 1774)

Pipistrellus kuhlii (Kuhl, 1817)

Pipistrellus nathusii (Keys. & Blas., 1839)

Pipistrellus pipistrellus (Schreber, 1774)

Plecotus auritus (Linnaeus, 1758)

Plecotus austriacus (Fischer, 1829)

Vespertilio murinus Linnaeus, 1758

 

RODENTIA - glodari

Cricetidae

Cricetus cricetus (Linnaeus, 1758)

Sciuridae

Spermophilus citellus (Linnaeus, 1766)

Castoridae

Castor fiber Linnaeus 1758

Zapodidae

Sicista subtilis (Pallas, 1773)

 

CARNIVORA -Zveri

Canidae - psi

Canis aureus (Linnaeus, 1758)

*Canis lupus (Linnaeus, 1758)

Ursidae - medvedi

Ursus arctos Linnaeus, 1758

Mustelidae

Lutra lutra (Linnaeus, 1758)

Martes martes (Linnaeus, 1758)

Mustela putorius Linnaeus, 1758

Vormela peregusna (Guldenst., 1770)

Felidae - mačke

Felis silvestris Schreber, 1775

Lynx lynx (Linnaeus, 1758)

 

ARTIODACTYLA - papkari

Bovidae

Rupicapra r. balcanica Bolkay, 1925

 

Ostale vrste sisara značaje za zaštitu u Evropi

Capreolus capreolus (Linnaeus, 1758)

Cervus elaphus Linnaeus, 1758

Crocidura leucodon (Hermann, 1780)

Crocidura suaveolens (Pallas, 1811)

Dryomys nitedula (Pallas, 1778)

Glis glis (Linnaeus, 1766)

Martes foina (Erxleben, 1777)

Meles meles (Linnaeus, 1758)

Muscardinus avellanarius (L., 1758)

Mustela erminea Linnaeus, 1758

Mustela nivalis Linnaeus, 1766

Neomys anomalus Cabrera, 1907

Neomys fodiens (Pennant, 1771)

Sciurus vulgaris Linnaeus, 1758

Sorex alpinus Schinz, 1837

Sorex araneus Linnaeus, 1758

Sorex minutus Linnaeus, 1766

Suncus etruscus (Savi, 1822)

 

Vrste gmizavaca sa doataka II, IV I V Direktive o staništima

TESTUDINATA - kornjače

Testudinidae

Testudo graeca (Pallas 1814)

Testudo hermanni (Gmelin, 1789)

Emydidae

Emys orbicularis (Linnaeus, 1758)

 

SAURIA - gušteri

Lacertidae

Algyroides nigropunctatus (Dum. & Bib., 1839)

Lacerta agilis

Lacerta trilineata (Bedriaga, 1886)

Lacerta viridis (Laurenti, 1768)

Podarcis erhardii (Bedriaga, 1882)

Podarcis muralis (Laurenti, 1768)

Podarcis tauricus (Pallas, 1814)

Scincidae

Ablepharus kitaibelii (Bibron & Bory, 1833)

Gekkonidae

Cyrtopodion kotschyi (Steindachner, 1870)

 

OPHIDIA – zmije

Coronella austriaca (Laurenti, 1768)

Dolichophis caspius (Gmelin, 1789)

Elaphe quatuorlineata (Lacepede, 1789)

Natrix tessellata (Laurenti, 1768)

Vipera ammodytes (Linnaeus, 1758)

Vipera ursinii (Bonaparte, 1835)

 

Ostale vrste gmizavaca značajne za zaštitu u Evropi

Anguis fragilis (Linnaeus, 1758)

Darevskia praticola (Eversmann, 1834)

Natrix natrix (Linnaeus, 1758)

Platyceps najadum (Eichwald, 1831)

Vipera berus (Linnaeus, 1758)

Zamenis longissimus (Laurenti, 1768)

Zootoca vivipara (von Jacquin, 1787)

 

Vrste vodozemaca sa doataka II, IV I V Direktive o staništima

CAUDATA – repati vodozemci

Salamandridae

Salamandra atra (Laurenti, 1768)

Triturus carnifex (Laurenti, 1768)

Triturus cristatus (Laurenti, 1768)

Triturus dobrogicus (Kiritzescu, 1903)

Triturus karelinii (Strauch, 1870)

 

ANURA – žabe

Discoglossidae

Bombina bombina (Linnaeus, 1758)

Bombina variegata (Linnaeus, 1758)

Ranidae

Rana dalmatina (Fitzinger, 1838)

Rana esculenta

Rana graeca (Boulenger, 1891)

Rana ridibunda

Rana temporaria (Linnaeus, 1758)

Pelobatidae

Pelobates fuscus (Laurenti, 1768)

Pelobates syriacus (Boettger, 1889)

Bufonidae

Pseudepidalea viridis (Laurenti, 1768)

Hylidae

Hyla arborea (Linnaeus, 1758)

 

Ostale vrste vodozemaca značajne za zaštitu u Evropi

Bufo bufo (Linnaeus, 1758)

Pelophylax kl. esculentus (Linnaeus, 1758)

Pelophylax lessonae (Camerano, 1882)

Pelophylax ridibundus (Pallas, 1771)

Salamandra salamandra (L., 1758)

Lissotriton vulgaris (Linnaeus, 1758)

Mesotriton alpestris (Laurenti, 1768)

 

Vrste riba sa doataka II, IV I V Direktive o staništima

PETROMYZONIFORMES – paklare

Petromyzonidae

Eudontomyzon danfordi Regan, 1911

Eudontomyzon mariae (Berg, 1931)

Eudontomyzon vladykovi Oliva & Zanandrea, 1959

Lampetra fluviatilis (Linnaeus, 1758)

Lampetra planeri (Bloch, 1784)

Petromyzon marinus Linnaeus, 1758

 

ACIPENSERIFORMES – kečige

Acipenseridae

Acipenser ruthenus Linnaeus, 1758

Acipenser stellatus Pallas, 1771

*Acipenser sturio Linnaeus, 1758

 

CLUPEIFORMES

Clupeidae

Alosa caspia (Eichwald, 1838)

Alosa immaculata Bennet, 1835

 

SALMONIFORMES

Salmonidae

Hucho hucho (Linnaeus, 1758)

Salmo marmoratus Cuvier, 1829

Thymallus thymallus (Linnaeus, 1758)

Umbridae

Umbra krameri Walbaum, 1792

 

CYPRINIFORMES

Cyprinidae

Alburnus albidus (Costa, 1838)

Alburnus chalcoides (Guldenstadt, 1772)  (=Chalcalburnus chalcoides (Gulden., 1772))

Aspius aspius (Linnaeus, 1758)

Gobio (=Romanogobio) kessleri (Dybowski, 1862)

Gobio (=Romanogobio) uranoscopus (Agassiz, 1828)

Pelecus cultratus (Linnaeus, 1758)

Rhodeus sericeus (Pallas, 1776)  (= Rhodeus sericeus amarus)

Rutilus pigus (Lacepede 1803) (=R. virgo (Heckel, 1852))

 

Cobitidae

Cobitis elongata Heckel & Kner, 1858

Cobitis elongatoides Bacescu & Mayer 1969 (=Cobitis taenia)

Misgurnus fossilis (Linnaeus, 1758)

Sabanejewia aurata (De Filippi, 1863)

Leuciscus (=Telestes) soufia (Risso, 1827)

 

PERCIFORMES

Percidae

Gymnocephalus baloni Holcík & Hensel, 1974

Gymnocephalus schraetser (L., 1758)

Zingel zingel (Linnaeus, 1766)

 

SCORPAENIFORMES

Cottidae

Cottus gobio Linnaeus, 1758

 

Ostale vrste riba značajne za zaštitu u Evropi

Ballerus (=Abramis) ballerus (Linnaeus, 1758)

Ballerus (=Abramis) sapa (Pallas 1814)

Barbus peloponnesius Valenci., 1842

Chondrostoma nasus (Linnaeus, 1758)

Coregonus peled (Gmelin, 1789)

Huso huso (Linnaeus, 1758)

Leucaspius delineatus (Heckel, 1843)

Neogobius (=Gobius) fluviatilis (Pallas, 1814)

Pachychilon pictum (Heckel & Kner, 1858)

Gobio (=Romanogobio) vladykovi (Fang, 1943)

Scardinus graecus ( Stephanidis, 1937)

Siluris glanis Linnaeus, 1758

Syngnathus abaster (Risso, 1826)

Vimba (=Abramis) vimba (Linnaeus, 1758)

Zingel streber (Siebold, 1863)

 

Invertebrata - beskičmenjaci

Vrste puževa sa doataka II, IV I V Direktive o staništima

Anisus vorticulus (Troschel, 1834)

Theodoxus transversalis (C. Pfeiffer, 1828)

Helix pomatia

Vertigo angustior Jeffreys 1830

 

Vrste školjkaka sa doataka II, IV I V Direktive o staništima

Unio crassus Philipsson, 1788

 

Arthropoda – zglavkari

Vrste rakova sa doataka II, IV I V Direktive o staništima

Decapoda

Astacus astacus (Linnaeus, 1758)

*Austropotamobius torrentium (Schr., 1803)

 

Vrste insekata sa doataka II, IV I V Direktive o staništima

Coleoptera – tvrdokrilci

Bolbelasmus unicornis Schrank, 1789

Carabus hampei Kuster, 1846

Carabus hungaricus Fabricius, 1792

Carabus variolosus Fabricius, 1787

Cerambyx cerdo Linnaeus, 1758

Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763)

Graphoderus bilineatus (De Geer, 1774)

Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)  

Morimus asper funereus Mulsant, 1862

*Osmoderma eremita (Scopoli, 1763)

*Phryganophilus ruficollis (Fab., 1798)

Pilemia tigrina (Mulsant, 1851)

Rhysodes sulcatus (Fabricius 1787)

*Rosalia alpina (Linnaeus, 1758)

Stephanopachys substriatus (Pay., 1800)

 

Lepidoptera - leptiri

Apatura metis Freyer, 1829

Arytrura musculus (Ménétriés, 1859)

Colias myrmidone (Esper, 1781)

Dioszeghyana schmidtii (Diósz. 1935)

Eriogaster catax (Linnaeus, 1758)

Euphydryas aurinia (Rottemburg, 1775)

Hypodryas (=Euphydryas) maturna (Linnaeus, 1758)

Euplagia quadripunctaria (Poda, 1761)

Leptidea morsei (Fenton, 1882)

Lopinga achine (Scopoli, 1763)

Lycaena dispar (Haworth, 1802)

Lycaena helle (Denis & Schiff., 1775)

*Nymphalis vaualbum (Den. & Schiff., 1775)

Parnassius apollo (Linnaeus, 1758)

Parnassius mnemosyne (L., 1758)

Maculinea (=Phengaris) arion (Linnaeus, 1758)

Maculinea (=Phengaris) teleius (Bergstrasser 1779)

Polyommatus eroides (Frivaldsky, 1835)  =Polyommatus eros (Ochsenheimer, 1808)

Proserpinus proserpina (Pallas, 1772)

Pseudophilotes bavius (Eversmann, 1832)

Zerynthia polyxena (Den. & Schiffer., 1775)

 

Odonata – vilin konjici

Coenagrion ornatum (Selys, 1850)

Cordulegaster heros Theischinger, 1979

Gomphus flavipes (Charpentier, 1825)

Leucorrhinia caudalis (Charpentier, 1840)

Leucorrhinia pectoralis (Charpentier, 1825)

Ophiogomphus cecilia (Fourcroy 1785)

 

Orthoptera – skakavci i zrikavci

Isophya costata Wattenwyl 1878

Paracaloptenus caloptenoides (Watt., 1861)

Pholidoptera transsylvanica (Fischer, 1853)

Saga pedo (Pallas, 1771)

 

Plantae - biljke

 

Vrste paprati sa doataka II, IV I V Direktive o staništima

ASPLENIACEAE

Asplenium adulterinum Milde

MARSILEACEAE

Marsilea quadrofolia L.

 

Vrste prečica sa doataka II, IV I V Direktive o staništima

LYCOPODIACEAE

Huperzia selago (L.) Bernh. ex Schrank & C. F. P. Martius

Lycopodium alpinum L.

Lycopodium annotinum L.

Lycopodium clavatum L.

Lycopodium complanatum L.

 

Vrste skrivenosemenarki sa doataka II, IV I V Direktive o staništima

ALISMATACEAE

Caldesia parnassiifolia (L.) Parl.

AMARYLLIDACEAE

Galanthus nivalis L.

Narcissus angustifolius Curt (= N. poeticus subsp. radiiflorus)

CAMPANULACEAE

Adenophora liliifolia (L.) Ledeb. ex DC.

*Klasea lycopifolia (Vill.) Á. Löve & D. Löve (=Serratula lycopifolia (Vill.) A.Kern)

CARYOPHYLLACEAE

*Dianthus diutinus Kit.

*Cerastium dinaricum G. Beck & Szysz

COMPOSITAE

Artemisia eriantha Ten.

*Artemisia pancicii (Janka) Ronniger

Cirsium brachycephalum Juratzka

CRUCIFERAE

Arabis scopoliana Boiss.

Crambe tataria Sebeók

GENTIANACEAE

Gentiana lutea L.

DROSERACEAE

Aldrovanda vesiculosa L.

GESNERIACEAE

Ramonda serbica Pančić

IRIDACEAE

Gladiolus palustris Gaudin

Iris humilis subsp. arenaria (Waldst. et Kit.) A. et D.Löve

LILIACEAE

Colchicum arenarium Waldst. et Kit.

Scilla litardierei Breistr.

Ruscus aculeatus L.

Tulipa hungarica Borbás

ORCHIDACEAE

Cypripedium calceolus L.

Himantoglossum caprinum (Bieb.) Sprengel

Liparis loeselii (L.) Rich.

Spiranthes aestivalis (Poiret) L. C. M. Rich.

PAEONIACEAE

Paeonia officinalis ssp. banatica (Rochel) Soó

Paeonia tenuifolia L.

RANUNCULACEAE

Pulsatilla grandis Wend.

Pulsatilla (=Anemone) pratensis L

SCROPHULARIACEAE

Lindernia procumbens (Krocker) Philcox

Tozzia carpatica Wol.

UMBELLIFERAE

Angelica palustris (Besser) Hoffm.

 

Ostale vrste biljaka značajne za zaštitu u Evropi

Armoracia macrocarpa (Waldst. & Kit.) Kit. ex Baumg.

Dianthus serotinus Waldst. & Kit.

Fritillaria montana Hoppe ex W. D. J. Koch

Lilium jankae A. Kerner