Pošast iz Amerike

Sve više ljudi se žali na različite oblike alergijskih reakcija čiji su uzrok polen biljke ambrozija. Polen ovog alergenta, u fazama cvetanja, u avgustu i septembru, povoljnim strujanjima vetra može da dospe čak do 100 km od jedinke, a posebno su problematične zapuštene parcele u neposrednoj okolini grada. Strujanjima vetra polen se iz okoline prenosi u grad i na taj način se jednostavno obezvredi sav trud uložen na uništavanje ovog korova na gradskom području.
![]() |
![]() |
{xtypo_rounded_right4}
Malo je alergičnih osoba koje nisu čule za ambroziju. Ona osvaja Evropu neverovatnom brzinom. Brzina je širenja te biljke između 6 i 20 kilometara godišnje, s istoka na zapad. Merenja su pokazala da je u Vojvodini u posljednjih 10 godina koncentracija polena u vazduhu porasla pet puta. Inače ambrozija muči samo Vojvođane, pošto građani južnije od Beograda nemaju problema sa ovim alergentom, jer joj ne odgovaraju mikro klimatski uslovi, koji su i za nju idealni u pokrajini.
{/xtypo_rounded_right4} Suzbijanje ambrozije se može sprovoditi mehaničkim i hemijskim sredstvima. Mehaničke mere (košenje) ne daju adekvatne rezultate, pošto je ambrozija veoma prilagodljiva i brzo se regeneriše. Iskustva pokazuju da se samo sa dva vremenski tačno tempirana košenja količina polena u vazduhu može svesti ispod praga alergije. Daleko je efikasnije čupanje celih biljaka.

Problem ambrozije mora da se rešava na širem, regionalnom nivou jer pojedinačne, mesne ili gradske akcije mogu dati samo kratkotrajne rezultate. Iz tog razloga je neophodno da se na nivou Opštine formira poseban tim (izveštajno-prognostički centar) koji će nadzirati program uništavanja ambrozije u Subotici i koordinirati akcije i saradnju sa okolnim opštinama u Srbiji i Mađarskoj.
Gabor Mesaroš, 2010